Lenovo به تبلیغات آنلاین پیوست

در شب چهارشنبه گذشته خبر از آغاز شکست در توییتر آمده بود.که تحلیلگران نرم افزار متوجه شدند که از یک نرم افزار تبلیغاتی نصب بر روی لپ تاپ سری یوگا Lenovo در حقیقت تکه ای از برنامه تبلیغاتی Superfish باعث این مشکل شده بود.

حال لنوو خود را با امضا قرار داد به رسوایی کشاند این قرار داد باعث می شود تا  ابزارهای تبلیغاتی مزاحم ساز Superfish اجازه دسترسی در یک دوره ماه در لپ تاپ ها استفاده شود.

پس مشکل چیست؟ مشکل در این است که لنوو اجازه می دهد تا گواهی MITM پروکسی به نام Superfish در لپ تاپ ها نصب شود . تا اینجا فقط مشکل تبلیغ بود اما حال اگر هک شود چه؟ برای مثال در یک نمونه هک می توان بر روی ترافیک سیستم شما نطارت داشت و با جعل صفحه بانک و انتقال شما به آن و دریافت راحت رمز شما حسابتان هک می شود.

تقریبا بلافاصله، محقق امنیتی گوگل کروم با جستجو در Adrienne Porter و شروع جستجو در انجمن کمک Lenovo کردند که متوجه شدند مثلا  مرورگر های اینترنت اکسپلورر فایرفاکس کروم به طور معمول به شما ارور امنیتی می دهند حال اگر لپ تاپ شما لنوو باشد مرورگر شما به سایت جعلی اعتماد می کند و هیچ اروری نمایش داده نمی شود و پروتکل آن تایید می شود.

در حقیقت Superfish باعث اتصال نگران کننده و نظارت و تبلیغات اینترنتی می شود. حتی امکان جاسوسی بی سر و صدا در تمام ترافیک شما وجود دارد.

در حقیقت شرکت لنوو برای کاهش هزینه برای خریداران این قرار داد را امضا کرده بود ولی نه پول چندانی بدست آورد و البته اعتماد مشتریان خود را هم از دست داد با این گفته ها تغییر رتبه در تولید لپ تاپ ممکن است اتفاق افتاد.

حال باید دید در ایران واکنش خرید مردم به لپ تاپ های لنوو چگونه است من که پیشبینی می کنم هیچ تاثیری در طبقه ضعیف و متوسط جامعه ندارد ولی در طبقات بالای جامعه با واکنش هایی روبرو می شوند.