api

Educational API

مقدمه:

در این مطلب در مورد نحوه رابط برنامه‌ نویسی نرم‌ افزار (Application Programming Interface به اختصار API ) می گوییم.

در این مطلب تصمیم به برنامه نویسی سنگین و دشوار نداریم فقط برنامه نویسی اولیه و ساده در مورد api به شما آموزش می دهیم.

نوع:

رابط برنامه‌ نویسی نرم‌ افزار انواع مختلفی دارد ما در مورد json و xml سخن می گوییم.

تعریف:

جی سن چیست؟

مخفف JavaScript Object Notation (نشانه‌ گذاری شئ جاوا اسکریپت) در حقیقت یک استاندارد متن باز است که برای انتقال داده ها است.

قالب جی‌سن در ابتدا توسط داگلاس کراکفورد ایجاد شد . نوع رسانه اینترنتی رسمی آن، application/json و پسوند نام پرونده‌های جی‌سن ‎.json است.

جی‌ سن بیشتر برای سریالایز و انتقال ساختمان داده‌ها از طریق ارتباط شبکه‌ای به‌ کار گرفته می‌شود. بیشترین استفاده آن برای انتقال داده‌ها بین یک سایت و سایت دیگر و… استفاده می شود و یک زبان برنامه نویسی جایگزین برای اکس‌ام‌ال است.

نمونه کد جی سن

{"id": "3","Name":"\u062d\u0633\u0646","Title":"\u06cc\u06a9 \u0631\u0648\u0632 \u062e\u0648\u0628","screen-name":"hasan","urls":{"web":"false","image":"http:\/\/mgroup.ir\/f\/img\/13930804.png"},"last-text":"4528488"}

اکس ام ال (xml) چیست؟

ایجاد فناوری اکس‌ام‌ال یا زبان نشانه‌گذاری گسترش‌پذیر (eXtensible Markup Language) را باید بدون تردید یکی از بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین گام هایی به حساب آورد که در مسیر حلّ مشکل مقیاس‌پذیری در اینترنت مدرن برداشته شده‌است.اکس‌ام‌ ال ویرایشی از اس جی‌ام‌ال است که می کوشد فاصله بین سادگی اچ‌تی‌ام‌ال و قدرت اس جی‌ام‌ال پل بزند. در واقع اکس‌ام‌ال زیر مجموعه ای از اس جی‌ام‌ال است که صرفاً برای استفاده در وب طراح شده است. پس از ایجاد اکس‌ام‌ال توسّط کنسرسیوم وب جهان‌شمول (W3C) در سال ۱۹۹۶ (میلادی)، دست‌اندرکاران بسیاری از پروژه‌های محاسبات توزیع‌شده به استفادهٔ گسترده از آن روی آوردند.

بر خلاف سندهای اچ‌تی‌ام‌ال و اکس‌اچ‌تی‌ام‌ال که در آن‌ها از عناصر و برچسب‌های از پیش تعبیه یافته استفاده می‌کنیم، در سندهای اکس‌ام‌ال تمامی برچسب‌ها را خود نام‌گذاری و انتخاب می‌نماییم.اگر چه برچسب‌های (tags) متعدّدی می‌تواند در هر سند موجود باشد، فقط یکی از آنها – و همواره یکی از آنها (در اینجا University) – نقش ریشه و در خودگیرندهٔ سایر برچسب‌ها را برعهده دارد.

نوع رسانه اینترنتی رسمی آن text/xml می باشد و پسوند نام پرونده های اکس ام ال xml. است.

نمونه کد XML

<person firstName="John" lastName="Smith" age="25">
 <address>
  <streetAddress>21 2nd Street</streetAddress>
  <city>New York</city>
  <state>NY</state>
  <postalCode>10021</postalCode>
 </address>
 <phoneNumbers>122-4455879</phoneNumbers>
</person>

خب این مقدمه بود که باید یاد بگیرید در پست های زیر بصورت جدا آموزش رابط برنامه نویسی به زبان های XML و JSON قرار می گیرد.

آموزش به زبان جی سن

آموزش به زبان اکس ام ال