هک بیش از 100 بانک در دو سال

یک گروه از هکر‌ها ظرف دو سال گذشته حدود یک میلیارد دلار از بانک‌های کشورهای مختلف سرقت کرده‌اند. یک شرکت امنیت سایبری روسی گفت این سرقت یکی از بزرگ‌ترین دستبرد‌ها به شبکه بانکی در جهان است.

به گزارش روز ۲۷ بهمن ماه خبرگزاری آسوشیتدپرس از نیویورک، شرکت روسی «کاسپرسکی لب» گفته که این گروه از هکر‌ها دست کم از اواخر سال ۲۰۱۳ فعال بودند و توانستند در شبکه بیش از ۱۰۰ بانک در ۳۰ کشور جهان رخنه کنند.

به گفته این شرکت امنیتی سایبری، هکر‌ها از طریق روش موسوم به «فیشینگ» (دسترسی به اطلاعات بانکی از طریق جعل وب سایت و ایمیل) و روش‌های دیگر به شبکه کامپیوتری بانک‌ها دسترسی پیدا می‌کنند، پس از ماه‌ها انتظار و پرسه زدن در این شبکه‌ها با عکسبرداری و حتی ضبط ویدیو از نحوه کار کارکنان با سیستم کامپیوتری هر بانک روش مناسب برای نفوذ در حساب‌های بانکی را یاد می‌گیرند.

شرکت کاسپرسکی می‌گوید پس از اینکه هکر‌ها با عملیات بانکی آشنا می‌شوند از این اطلاعات برای دزدیدن پول بدون ایجاد سوء ظن، از جمله برنامه ریزی دستگاه‌های خود‌پرداز بانکی برای دریافت مقادیر پول در زمان مشخص و یا بازکردن حساب‌های جعلی و واریز کردن پول دیگران به این حساب‌ها استفاده می‌کنند.

گزارش سرقت عمده هکرها پیش از این و در روز ۲۵ بهمن ماه در گزارشی در نیویورک تایمز منتشر شده است.

وینسنت دیاز، پژوهشگر ارشد شرکت کاسپرسکی در یک گفت‌وگوی تلفنی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت به نظر می‌رسد هکر‌ها به ۱۰ میلیون دلار سرقت از یک بانک اکتفا کرده و سپس به بانک دیگری حمله کردند. این یکی از دلایلی است که این سرقت‌ها زود‌تر از این کشف نشد.

وینست دیاز افزود این حمله‌ها کمی متفاوت هستند و تفاوت آن با موارد مشابه این است که هکر‌ها مستقیما بانک‌ها را هدف گرفته‌اند و نه اطلاعات و جزییات حساب‌های مشتریان را و به همین دلیل به نظر می‌رسد هدف آن‌ها صرفا پول است و به جاسوسی و یا درز اطلاعات ارتباطی ندارد.

کار‌شناس شرکت کاسپرسکی گفت: می‌دانیم که هکر‌ها به دنبال اطلاعات نیستند. آن‌ها فقط دنبال پول هستند. روش‌های آن‌ها بسیار منعطف و در همین حال، تهاجمی است و از هر وسیله‌ای که برای رسیدن به هدف‌شان مفید باشد استفاده می‌کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد بیشتر بانک‌های مورد نظر آن‌ها در روسیه، آمریکا، آلمان، چین و اوکراین هستند با این حال هکر‌ها ممکن است حمله‌های سایبری خود را به آسیا، خاورمیانه و اروپا هم گسترش داده باشند.

شرکت کاسپرسکی می‌افزاید در یک مورد، یکی از بانک‌ها از طریق دستگاه خود‌پرداز بیش از هفت میلیون دلار از دست داد. در مورد دیگری هکر‌ها با سواستفاده از فضای آنلاین یک موسسه مالی، ۱۰ میلیون دلار سرقت کردند.

شرکت کاسپرسکی نام این بانک‌ها را اعلام نکرده و افزود در حال همکاری با نهادهای قانونی است و تحقیقات هنوز ادامه دارد.

در پایان باید یادآور شوم که در بانک های ایران به علت شرایط اقتصادی و تحریم ها پول چندانی نیست و در تعداد زیادی از بانک ها و دیگر موسسات مالی این پول ها پخش شده پس این گروه بی کار نیست به موسسات مالی ایران حمله کند.زیرا هک هر بانک یا موسسه مالی خیلی زمان می برد که تعداد زیاد بانک ها و امنیت و همچنین تحریم ها و پول موجود در آن ها می توان نتیجه گرفت که وقت صرف کردن برای هک بانک های ایران کمی بی خردی این گروه را می رساند. پس می توان گفت منظور از خاورمیانه کشورهای عربی مانند کویت و… هستند. پس خیال راحتی در این رابطه داشته باشید.