بررسی ریزش آپارتمان سرفساید

امروز به بررسی علت ریزش ساختمان سرفساید( برج‌های چمپلین جنوبی) حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت محلی روز ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ رخ داد و بخشی از برج‌های چمپلین جنوبی، یک ساختمان آپارتمانی ۱۲ طبقه، در ناحیه سرفساید در حومه میامی، ایالت فلوریدا ایالات متحده آمریکا فروریخت.

تاریخچه

برای بررسی هر چیزی باید ابتدا تاریخچه آن را مورد تحقیق قرار داد ، این ساختمان، برج‌های چمپلین جنوبی در سال ۱۹۸۱ توسط یک شرکت کانادایی ساخته شد و در سال ۱۹۹۴ یک برج دیگر ساخته شد که بین دو برج شمالی و جنوبی ساخته شد و برج شرقی نام گرفت. پس نتیجه می گیریم که ساختمان‌ها دچار وقفه ساخت نیز شده اند در نتیجه یک ساختمان بتنی بر اساس تحقیقات من در صورتی که دچار وقفه در ساخت شود ، همیشه با مشکلات روبرو می شود ، همچنین آب وهوا محل ساختمان برای بتن بسیار نامساعد است ، که خود یک عامل دیگر است.

تصویری از ریزش

تصویر بالا و گزارش پیمانکار نگهداری از استخر نشان می دهد که در سازه آب نفوذ کرده و باعث تخریب سازه شده است اما چرا برج جنوبی ریخت پارامترهای بسیاری باعث تخریب این ساختمان شده است ، شما نمی توانید این ریزش را با قوانین جدید بررسی نمایید ابتدا به میلگردها بیرون آمده نگاه کنید آنها بسیار صاف هستند پس امروز استفاده از اتکا را بسیار خوب درک می کنید اما مشکلی دیگر بجود می آمد و آن ریزش کل ساختمان بود اگر همه اتصالات اتکا بود.

برای درک بهتری از ساختمان می توانید 3d ساختمان را در این آدرس ببینید. https://skfb.ly/ooBNp

بعد از ریزش بخش سقف پارکینگ که علت اصلی ریزش سقف پارکینگ افزودن بخش های و تاسیسات جدید بصورت غیر استاندارد ، آسیب‌های استخر مجاور برای آنچه اتفاق افتاد تصویر زیر را مشاهده نمایید.

تصویری از پارکینگ

جمع شدن آب در کف پارکینگ آسیب ستون ها افزودن تاسیسات بسیار دوربین مداربسته و… افزایش بار ساختمان اما چه چیز برج شمالی را نجات داد. برج شمالی چمپلین تمامی کاشی هایش را تعویض کرده بود چهار سال جدید تر بود و از استخر برج جنوبی دورتر بود. مدیریت بهتری داشت و البته قرار بود سال آینده توسط برنامه باز سازی ساختمان های بالای چهل سال بازسازی شود ولی این ساختمان برای افراد فقیر نبود بلکه قیمت بسیار بالایی داشت و افراد صاحب آن توان بازسازی داشتند.

پس از ریزش برج جنوبی چمپلین به علت نزدیک شدن طوفان برج شمالی برای جلوگیری از آسیب احتمالی تخریب شد.

چرا برج چمپلین جنوبی ریزش کرد؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به تصاویر زیر نگاهی بیندازید.

ریزش ابتدایی

طبق ویدئویی که من دیدم ابتدا سقف پارکینگ ریز می کند البته بررسی های من نشان از فرورفتگی در فضای سبز موجود در بالای پارکینگ که می‌تواند به علت عدم تعمیر و تغییر موزائیک‌ها و کاشی‌ها نصب تاسیسات که یک دوربین در بالای سقف و فرورفتگی نزدیک آن بسیار شک برانگیز است. بعد از ریزش سقف پارکینگ از هرجایی که فکر کنید آب از دیوارها به پارکینگ می ریزد. ساکنان شاید امکان فرار داشتند اما ساعت اتفاق این امکان را برای همه وجود نداشت.

تیر کوتاه

اما اصلی ترین اتفاق برای ریزش ساختمان چه بود ،نفوذ آب به سازه بتنی و ساختمان جنوبی قدیمی تر بود طبقه همکف آن لابی است و ستون های آن قطر کمی دارد ، ریزش سقف پارکینگ باعث کشید شدن ستون به سمت بیرون ساختمان می شود. خارج شدن ستون از محور باعث ریزش ساختمان می‌شود. علت اصلی یکی بودن ستون سقف پارکینگ با ساختمان است برای کاهش هزینه ها شرکت کانادایی سازنده نتها با ایجاد تیر کوتاه بله با ریزش سقف پارکینگ باعث بوجود آوردن کشتاور در ستون شده است. علت آن نزدیک بودن اختلاف دو تیر متصل بستون است.