آموزش تصویری برنامه نویسی فرترن-fortran

در گذشته ما برنامه کدبلاکس را به شما عزیزان معرفی کردیم حال تصمیم داریم تا محیط نرم افزار را به صورت گام به گام به شما آموزش دهیم ، شما می توانید در این آموزش مقدمه ای از برنامه نویسی به زبان فرترن را نیز بیاموزید ، با توجه به این که در اولین آموزش فرترن همه کاربران بر پیچیدگی و این که خیلی سریع کد ها را معرفی کردیم شکایت داشتند از این رو ابتدایی ترین برنامه را برای شما می نویسیم و همراه با هم تا اجرای تست و گرفتن فایل .exe آن پیش می رویم .

بعد از دانلود کدبلاکس از این آدرس دانلود کدبلاکس

شما می توانید آن را اجرا کنید بعد از اجرای آن تصویری مانند زیر مشاهده می کنید.

 

فرترن
فرترن

بر روی create a new project که در تصویر مشخص شده است کلیک کنید و در صفحه بعد تصویر زیر را مشاهده می کنید.

فرترن
فرترن

در این پنجره شما می توانید هر زبانی که دوست دارید را انتخاب کنید اینجا ما fortran application را انتخاب کرده و GO را که در بالا سمت راست است را کلیک می کنید و به مرحله بعد که عکس زیر است می رسیم.

فرترن
فرترن

شما می توانید برای عدم نمایش این صفحه در آینده تیک skip را بزنید و سپس Next را کلیک کنید بعد از آن با تصویر زیر رو به رو خواهید شد.

 

فرترن
فرترن

در تصویر بالا قسمت یک می توانید نام پروژه خود را وارد کنید از قسمت دوم می توانید محل ذخیره پروژه خود را تغییر دهید سپس سه را کلیک کنید.

 

فرترن
فرترن

در این قسمت مانند بالا در بخش یک باید کامپایلر را بر روی G95 Fortran Compiler قرار دهید و دو را کلیک کنید ، دیگر تنظیمات مانند بالا باشد.

 

فرترن
فرترن

حال پروژه فرترن شما در کدبلاکس ایجاد شد شما در قسمت چپ بالا همانند تصویر فایل هایی را مشاهده می کنید با کلیک بر روی پوشه ( شماره یک ) و انتخاب دوبار کلیک فایل ( main.f95 ) مشخص شده در تصویر به فایل اصلی برنامه خود می روید.

حال ما برنامه ای می نویسیم تا مقداری را از ما بگیرد و در صفحه نمایش دهد این برنامه ابتدایی ترین شکل ممکن است. حال خط به خط به شما توضیح می دهید.

توجه : برای نمایش صحیح کد ها بر روی تصویر <> کلیک کنید.

شما در فرترن ( هر نسخه ای ) برای شروع باید کدی مانند زیر وارد کنید.

program main

در اینجا main همان نام برنامه است که به صورت خودکار کدبلاکس در نظر گرفته شما می توانید هر نامی را به انگلیسی وارد کنید. از آن جایی که هر شروعی پایانی دارد برای پایان دادن به برنامه در فرترن 95 مانند خط اول و در فرترن 77 مانند خط دوم نوشته می شود که به هر نوع که دوست دارید در فرترن 95 می توانید بنویسید.

end !95
end program main !77

حال ما می توانیم برنامه خود را به صورت زیر شروع و پایان دهیم و در میان این دو خط کد های برنامه خود را قرار دهیم .

program main
 
end

ما در این برنامه از قانون بدون پیش فرض استفاده می کنید به هیمن علت به برنامه خود خط سوم در زیر را اضافه می کنیم.

program main
implicit none
end

به علت این که ما از قانون بدون پیش فرض استفاده می کنیم باید یک متغییر تعریف کنیم برای این کار باید ابتدا به شما بگوییم متغییر چیست برای این کار ما از مثال استفاده می کنیم ، مثلا شما به میوه فروشی می روید شما میوه ها را در پلاستیکی قرار می دهید حال هر میوه ای می تواند در پلاستیک باشد ما در برنامه نیز با استفاده از دستور real یک پلاستیک ایجاد می کنید و نام آن را give قرار می دهیم که در آن اعداد حقیقی قرار دهیم.

توجه : در فرترن قدیمی مانند 77 شما باید بعد از real دو تا دونقطه (::) قرار دهید اما در 95 نیازی نیست.

حال با توجه به توضیحات بالا کد برنامه ما به صورت زیر تغییر می کند.

program main
implicit none
real give
end

توجه : شما می تواند برای تعریف چند متغییر read بعد از give از (,) استفاده کنید و نام یک متغییر دیگر را بنویسید.

حال ما می خواهیم در صفحه برنامه نوشته ای بنویسیم که کاربر متوجه شود باید چه کاری انجام دهد ، برای این کار از دستور write استفاده می کنیم ، برای نمایش متن باید متن را با حروف انگلیسی بنویسیم و در کوتیشن یا دابل کوتیشن قرار دهیم.

حال برنامه ما به شکل زیر می شود

program main
implicit none
real give
write(*,*)"Hello MGroup.ir ! Enter Number"
end

خب حال ما باید مقداری را که از کاربر می خواهیم را دریافت کرده و در متغییر give قرار دهیم برای این کار از دستور read استفاده می کنیم و بعد از گرفتن آن عدد به کاربر نمایش دهیم که برای نمایش مانند بالا از دستور write استفاده می کنیم.

لازم است بدانید در جلوی هر دو دستور read , write باید از (*,*) استفاده شود در حقیقت اگر از سمت چپ ستاره اول را عدد سه وارد کنیم از فایل سه عدد را می خواند و یا نمایش می دهد که در آینده درباره کار با فایل توضیح خواهیم داد حال برای گرفتن مستقیم از صفحه نمایش مقادیر متغییر ها و نمایش در صفحه از ستاره استفاده می کنیم، که برنامه ما به شکل زیر کامل می شود.

program main
implicit none
real give
write(*,*)"Hello MGroup.ir ! Enter Number"
read(*,*)give
write(*,*)"Your Number ",give
end
فرترن
فرترن

حال برای آزمایش برنامه بعد از نوشتن آن در کادر یک بر روی دو کلیک کرده تا برنامه ما را اجرا کند برای ساخت نسخه exe آن باید مثلث قرمز که در تصویر بالا هست را کلیک کنید.

برای دانستن نشانی فایل exe باید به محل ذخیره پروژه رفته وارد پوشه bin شده سپس وارد پوشه Debug شده و فایل exe نرم افزار خود را اجرا کنید.

شما برای استفاده از فایل exe نرم افزار خود باید یک read خالی برای جلو گیر از بسته شدن نرم افزار در آخر کد های خود بنویسید مانند زیر

program main
implicit none
real give
write(*,*)"Hello MGroup.ir ! Enter Number"
read(*,*)give
write(*,*)"Your Number ",give
read(*,*)
end

ما برای یک برنامه 8 خطی کلی توضیح دادیم و تصویر قرار دادیم دیگه نمی دانیم باید افراد سایت چگونه توضیح بدهند تا ساده باشد ، فکر می کنم خیلی آموزش خوبی هست اگر دوست داشتید از این پس به این شکل آموزش دهیم.